Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 05:08
Reklama

Rusza druga edycja Szkoły Cukrzycy

W Polsce z cukrzycą żyje około 2,7 mln osób. Pół miliona z nich nie wie o swojej chorobie, bo nigdy nie została u nich zdiagnozowana. Zachorowalność na cukrzycę rośnie z wiekiem, a w grupie powyżej 65 roku życia choroba może dotknąć nawet 40 % osób. Cukrzyca jest przyczyną przedwczesnej umieralności, jednak osoby, które dobrze znają swoją chorobę i realizują wszystkie zalecenia terapeutyczne żyją znacznie dłużej. Dlatego kluczową rolę w terapii cukrzycy odgrywa profesjonalna edukacja diabetologiczna. W pierwszej edycji Szkoły Cukrzycy z takiej edukacji skorzystało 16 osób w wieku od 33 do 75 lat.

 

               

                Druga edycja Szkoły Cukrzycy w Łomżyńskim Centrum Medycznym rozpoczyna się już 8 września. Projekt "Szkoła Cukrzycy" to 8 spotkań edukacyjnych realizowanych przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów: lekarza, wykwalifikowaną pielęgniarkę, dietetyka i psychologa. Celem przedsięwzięcia jest usystematyzowanie edukacji diabetologicznej  i dostarczenie kompleksowej wiedzy na temat cukrzycy pacjentom podstawowej opieki zdrowotnej. Dla osób z cukrzycą program jest szansą na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie: samokontroli zaburzeń glikemii, żywienia w cukrzycy, leczenia farmakologicznego,
a także roli stylu życia i podstaw psychologii zdrowia.

Projekt zakłada także udział rodzin i opiekunów osób chorych na cukrzycę, tak aby mogły one lepiej zrozumieć chorobę oraz nauczyć się opieki nad osobą chorą. Założenia programu oraz materiały edukacyjne przygotowane zostały na poziomie centralnym, pod nadzorem Rady Naukowej, w skład której weszli cenieni specjaliści z dziedziny diabetologii i medycyny rodzinnej pod przewodnictwem prof. Bogny Wierusz-Wysockiej z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytet Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Program realizowany jest w całej Polsce pod auspicjami Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama