Jednym z kluczowych zadań jest termomodernizacja przedszkoli. Ma ona zmniejszyć koszty utrzymania i ogrzewania budynków. Termomodernizacja przeprowadzana jest w trzech placówkach PP 1, PP 4, PP 8. W ramach prac wykonywane są izolacje ścian fundamentowych, zewnętrznych, drenaż, ocieplenia dachów, a także wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Koszt całej inwestycji oscyluje w granicach 2,2 mln zł.
Przedsięwzięcie wyczekiwane było szczególnie w PP 8, gdzie remontu nie było od blisko trzydziestu lat. - Zmiany w estetyce naszego przedszkola są kolosalne. Gonił nas czas, żeby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem. Udało się. Pozostaje jeszcze nieuporządkowany plac wskazujący, że remont trwa, ale prace wewnętrzne dobiegają końca – mówi dyrektor PP nr 8, Agnieszka Bućkowska. Oprócz samej termomodernizacji wymieniono tam glazurę pionu kuchennego, wyremontowane zostały łazienki, powstała też nowa sala dla trzylatków.
Kończą się także prace w PP 4. Przed nowym rokiem szkolnym placówka dysponuje już nowoczesnymi pomieszczeniami dla dzieci, wyremontowane zostały ponadto łazienki. Pozostały jeszcze roboty zewnętrzne, które potrwają do połowy października. - Na pewno będzie ekonomiczniej, ale przede wszystkim zwiększy się bezpieczeństwo dzieci – podkreśla dyrektor Jolanta Mieczkowska.
Podobnie sytuacja wygląda w PP 1. - Najważniejsze prace udało się już zakończyć, pozostały jeszcze docieplenia, remont schodów – wylicza dyrektor Anna Kamińska. Wybudowano również nowe pomieszczenie dydaktyczne z wydzieloną klatką przeciwpożarową, dzięki czemu zwiększy się ilość dzieci uczęszczających do przedszkola.
Aby dzieci i młodzież mogły rozwijać się nie tylko intelektualnie, ale i sportowo powstają obiekty sportowe. Na ten z prawdziwego zdarzenia przez lata czekał Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących. W maju tego roku rozpoczęła się tam budowa boiska wielofunkcyjnego i kortu tenisowego. Inwestycja jest już na ukończeniu.
Boisko wielofunkcyjne wraz z skocznią do skoków wzwyż jest już na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Weterynaryjnych. W chwili obecnej trwają tam prace końcowe związane z oświetleniem ciągów komunikacyjnych. - Obiekt już żyje, korzystają z niego nie tylko uczniowie szkoły, ale i okoliczna młodzież – mówi Bogumiła Olbryś, dyrektor popularnej "Wety".
Pograć w piłkę nożną czy koszykówkę będzie mogła także młodzież Szkoły Podstawowej nr 10 i Publicznego Gimnazjum nr 2 przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza. Co bardzo istotne, oprócz boiska wielofunkcyjnego w SP 10 remontu doczekały się sale lekcyjne, a także powstał nowoczesny pion kuchenny. - Czekaliśmy na to bardzo długo. Wymiana kuchni była niezbędna, urządzenia były już wyeksploatowane. Na ścianach pojawiała się pleśń i grzyby – podkreśla dyrektor szkoły Leszek Sobociński, kierując szczególne podziękowania władzom miejskim.
Oprócz wymienionych inwestycji spore zmiany zaszły także w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Księżnej Anny. W okresie wakacyjnym dostosowano tam pomieszczenia do osób niepełnosprawnych i wyremontowano szatnie. We wrześniu zakończyć się ma też remont stołówki i pomieszczeń kuchennych. Jak zaznacza Bożena Dziekońska, dyrektor szkoły, inwestycje wniosą "nową jakość" w funkcjonowaniu szkoły. Zakończył się już remont korytarzy oraz jednego z pomieszczeń lekcyjnych w III Liceum Ogólnokształcącym.
Inwestycje w łomżyńskich placówkach oświatowych na tym się nie kończą. W planach na bieżący rok jest również m. in. modernizacja pionu kuchennego w Publicznym Przedszkolu nr 10, modernizacja części budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 wraz przebudową ogrodzenia i wymianą nawierzchni placu przed szkołą. W II Liceum Ogólnokształcącym wykonana zostanie izolacja przeciwwilgoceniowa ścian fundamentowych i podziemia budynku. Remontowane mają być ponadto pomieszczenia wewnątrz szkoły.
Komentarze