Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:06
Reklama

Sejmik o zagrożeniu ASF

Sprawą Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i zagrożeń, jakie stwarza rozprzestrzenianie się choroby w województwie podlaskim i także już poza jego granicami zajął się samorząd regionu. Podczas sesji Sejmiku przyjęte zostało specjalne stanowisko w tej sprawie.

Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF
 

Wielokrotne interwencje Samorządu Województwa Podlaskiego w sprawie podjęcia działań mających na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i złagodzenia jej skutków na terenie województwa podlaskiego, odpowiednio wcześniej nie spotkały się z pełnym zrozumieniem problemu ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie wirus ASF rozprzestrzenił się poza granice województwa podlaskiego i jest problemem na skalę kraju i Unii Europejskiej.

Na mocy podjętej w dniu 27 lutego 2015 r. uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie ograniczenia populacji dzika, w porozumieniu z kołami łowieckimi i nadleśnictwem Supraśl przeprowadzono w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 r. odstrzał 470 sztuk dzika na terenie obszaru strefy ochronnej i objętej ograniczeniami w związku z wystąpieniem wirusa ASF u dzików (tj. gmin Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl, Wasilków). Zwracamy uwagę na fakt, iż Województwo Podlaskie jest pierwszym, które wprowadziło takie działanie w kierunku ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF i sami musieliśmy wypracować sposób wykonania odstrzału dzików. Radni Województwa Podlaskiego podkreślają, iż przeprowadzony odstrzał dzików przyniósł oczekiwane efekty, gdyż w okresie drugiej połowy 2015 roku (tj. po bezpośrednim zakończeniu odstrzałów) na terenie województwa podlaskiego stwierdzono łącznie 24 przypadki wystąpienia wirusa ASF u dzików z czego 11 przypadków w powiecie białostockim i 5 w powiecie sokólskim. Analogicznie w pierwszej połowie 2016 roku na terenie powiatu sokólskiego nie stwierdzono żadnego przypadku dzika zainfekowanego wirusem ASF, zaś w powiecie białostockim stwierdzono jedynie 2 takie przypadki.

Doceniamy podjęte przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej kroki w zakresie walki
z wirusem ASF u dzików i świń. Wprowadzony „Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 jest rozpowszechniany wśród producentów utrzymujących trzodę chlewną. Kolejnym istotnym działaniem jest umożliwienie uzyskania wsparcia na ogrodzenie gospodarstw trzodziarskich w ramach dokonanej aktualizacji PROW 2014-2020.

Wyrażamy zadowolenie z powołania pod przewodnictwem Ministra Rolnictwa, międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń, który będzie monitorować i analizować bieżącą sytuację ASF oraz opracowywać propozycje rozwiązań minimalizujących skutki społeczno-ekonomiczne wystąpienia wirusa ASF. Radni Województwa Podlaskiego zwracają tudzież uwagę, iż działania w zakresie walki z wirusem ASF należy prowadzić na wszystkich poziomach tj. odstrzału, skupu i przetwarzania. Pożądane są działania skierowane w kierunku opracowania wytycznych dla zakładów przetwórczych w przypadku pojawienia wirusa ASF w tychże zakładach.

Sejmik Województwa Podlaskiego stwierdza potrzebę dalszego zintensyfikowania działań zmierzających do zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby oraz niwelowania jej skutków w poprzez:

- monitorowanie populacji dzika na zagrożonym terenie oraz zmobilizowanie Polskiego Związku Łowieckiego do maksymalnego ograniczenia populacji dzika do końca 2016 r.,

- stałe zainstalowanie na terenie województwa podlaskiego laboratorium badającego obecność wirusa ASF bądź udzielenie akredytacji istniejącym w województwie podlaskim laboratoriom (aktualnie wszystkie pobrane próbki są przewożone do  Puław, przez co generowane są dodatkowe koszty i utrudnienia czasowe w oczekiwaniu na wyniki badań).

- nie ograniczanie produkcji rzeźniom i zakładom rozbiorowym, które znalazły się na terenach z ograniczeniami, jeżeli obracają żywcem lub mięsem ze stref bez ograniczeń.

- uruchomienie zakładu przetwórczego do celów przerobu mięsa pochodzącego z terenów objętych ograniczeniami,

- przeprowadzenie przez lekarzy weterynarii odpowiednich szkoleń dla przetwórców mięsa oraz opracowanie procedur/wytycznych w zakresie postępowania w przypadku pojawienia się wirusa ASF na terenie zakładu,

- wprowadzenie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 działań mających na celu wsparcie produkcji związanej z trzodą chlewną poprzez:

1) wprowadzenie stałych dopłat do produkcji wieprzowiny celem wyrównania niższych cen;

2) zmiana systemu utrzymania zwierząt ze ściółkowego na bezściółkowy w stadach zarodowych trzody chlewnej,

3) zapewnienia rolnikom którzy zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej możliwości uzyskania funduszy na zmianę profilu produkcji i dostosowania gospodarstwa do nowych potrzeb,

4) uruchomienie pomocy finansowej dla zakładów przetwórczych (rzeźni i zakładów mięsnych) które mają utrudnioną działalność w związku z wprowadzeniem rozporządzeń oraz tych które potrzebują nowych linii technologicznych do zmiany profilu produkcji.

 

Sejmik Województwa Podlaskiego pokłada nadzieję, iż we współpracy
z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej poczynione zostaną wszystkie działania, które ograniczą do minimum ryzyko związane z dalszym rozprzestrzenieniem się wirusa oraz zminimalizują skutki występowania wirusa ASF.”

 

Otrzymują:

Pani Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów,

Pan Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Pan Jan Szyszko – Minister Środowiska,

Pan Paweł Szałamacha – Minister Finansów,

Pan Grzegorz Leszczyński – Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Informacja odnośnie sytuacji ASF na terenie województwa podlaskiego po odstrzale dzików przeprowadzonym na mocy podjętej w dniu 27 lutego 2015 t. uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie ograniczenia populacji dzika

 

Okres od 01.07.2015 r. – 31.12.2015 r.

 

Województwo podlaskie – łącznie stwierdzono 24 przypadki ASF u dzika

 

Powiat sokólski – łącznie 5 sztuk dzika z ASF stwierdzono:

Gmina Sokółka – 2 przypadki (6 lipca)

Gmina Szudziałowo – 1 przypadek (17 lipca)

Gmina Krynki – 1 przypadek (26 sierpnia)

Gmina Sidra – 1 przypadek (26 listopada)

 

Powiat białostocki - łącznie 11 sztuk dzika z ASF stwierdzono:

Gmina Gródek – 11 przypadków (1 lipca, 3 lipca (8 sztuk) 29 październik, 31 grudzień)

 

Powiat hajnowski – łącznie 7 przypadków sztuk dzika z ASF stwierdzono:

Gmina Narewka – 4 przypadki (14 lipca, 4 sierpnia, 2 grudnia, 18 grudnia)

Gmina Narew – 1 przypadek (30 grudzień)

Gmina Białowieża – 2 przypadki (24 lipca, 23 grudnia)

 

 

Okres od 01.01.2016 r. do 30.06.2016 r.

 

Województwo podlaskie – łącznie stwierdzono 19 przypadków ASF u dzika

 

W ww. okresie na terenie powiatu sokólskiego nie stwierdzono przypadków ASF u dzików

 

W ww. okresie na terenie powiatu białostockiego stwierdzono 2 przypadki na terenie
w gmin Supraśl (14 marzec) i Michałowo (24 kwiecień)

 

Powiat hajnowski – łącznie 17 przypadków ASF u dzika.

Gmina Narew – 1 przypadek (13 styczeń)

Gmina Narewka- 6 przypadków (21 styczeń, 27 luty, 24 marzec, 13 maj, 29 czerwiec)

Gmina Białowieża – 6 przypadków (23 marzec, 12 kwiecień, 20 kwiecień, 15 czerwiec – 2 przyp. 30 czerwiec)

Gmina Czyże - 4 przypadki ( 28 czerwiec)”.

 

Fot. Wrota Podlasia

Stanowisko Sejmiku przedstawili podczas konferencji prasowej członkowie zarządu województwa (od lewej): Bogdan Dyjuk, marszałek Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno i Stefan Krajewski


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama