Wybory do Sejmu i Senatu RP już za kilka dni. Lokale wyborcze zostaną otwarte dla obywateli naszego kraju w niedzielę 25 października od godz. 7 do 21.
Dzień wybierania posłów i senatorów, ludzi, których uważamy za godnych reprezentowania naszych wartości i nadziei, jest zawsze bardzo ważny. W 1989 roku nie krwawymi zamieszkami, a kartką wyborczą przenieśliśmy Polskę do świata wolnych narodów.
Niedzielne wybory są w związku z tym tak ważne, jak zawsze i równocześnie jeszcze ważniejsze. Pojawiło się bowiem przez kilka ostatnich lat wiele nowych pytań i problemów, na które trzeba znaleźć odpowiedzi. Każda z partii, która zgłosiła swoich kandydatów, zapowiada, że te odpowiedzi ma. Posłuchajmy, poczytajmy, popatrzmy, co mają do zaproponowania. A w niedzielę - zagłosujmy.
Zasady
W wyborach do Sejmu głosujący otrzymają "książeczkę" (z białymi kartkami), podobnie jak to było w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ponieważ wzbudziło to wtedy poważne kontrowersje, konstrukcja "książeczki" będzie nieco zmieniona. Na pierwszej stronie znajdzie się informacja o zasadach głosowania, na drugiej - spis treści, a od trzeciej zaczynają się listy kandydatów poszczególnych partii i ugrupowań ułożone według kolejności wylosowanej wcześniej.
W województwie podlaskim, które w całości tworzy okręg wyborczy, mamy do wybrania 14. posłów. O mandaty ubiega się 300 osób (181 mężczyzn i 119 kobiet)
Fundamentalna zasada głosowania to tylko jeden znak "X" w całej "książeczce". Stawiamy go przy nazwisku wybranego kandydata, co jednocześnie będzie wyrazem poparcia dla całej listy (jest to ważne przy obliczaniu ile mandatów zdobyły poszczególne ugrupowania).
Wybory do Senatu są zdecydowanie prostsze. Będzie tylko jedna karta koloru żółtego. Nazwiska kandydatów zostaną ułożone alfabetycznie, wraz z adnotacją, który komitet wyborczy ich zgłosił. W województwie podlaskim są do zdobycia trzy mandaty senatorskie w trzech odrębnych okręgach. Mieszkańcy Białegostoku i okolic będą mieli na karcie inne nazwiska niż mieszkańcy Łomży i Suwałk, inne niż mieszkańcy Bielska Podlaskiego czy Wysokiego Mazowieckiego. W okręgu łomżyńsko - suwalskim o miejsce w Senacie ubiega się 6. kandydatów, w białostockim - także 6, w bielsko - wysokomazowieckim - zaledwie 2.
Aby głos był ważny, można postawić tylko jeden znak "X" w kratce przy nazwisku wybranej osoby.
Uzupełnienie
W ostatnich dniach doszło do istotnej zmiany w przedwyborczym „pejzażu” w regionie. Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku unieważniła listę KWW JOW Bezpartyjni. Zadecydowały względy prawne – kilka osób wycofało się z udziału w wyborach i na liście pozostało „mniej kandydatów niż liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym”, co automatycznie wyklucza dany komitet.
Ponieważ „książeczka” z listami kandydatów wydrukowana została już wcześniej, lista KWW JOW Bezpartyjni się w niej znajdzie.
Jak jednak informuje Okręgowa Komisja Wyborcza:
„jeżeli wyborca postawi znak „X” w kratce obok nazwiska kandydata z tej listy, której rejestrację unieważniono, oraz postawi znak „X” w kratce obok nazwiska innego kandydata z innej ( ale tylko jednej) listy, to głos jest ważny i oddany na kandydata z innej listy i tę listę;
jeżeli wyborca postawi znak „X” jedynie w kratce obok nazwiska kandydata z listy, której rejestrację unieważniono, to glos jest nieważny”.
Komentarze