Uczestnicy spotkali się w Warsztatach Technicznych w Łomży przy pomniku upamiętniającym 33 Pułk Piechoty. Jednostka związana z Łomżą jedną ze swoich najbardziej chwalebnych kart zapisała właśnie wydarzeniach, których pamiątką jest Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kilkanaście dni wcześniej triumfalny pochód wojsk bolszewickich na Warszawę (a miał się skończyć w Paryżu lub na krańcach zachodniej Europy) został na kilka dni zatrzymany pod Łomżą. Na fortach w Piątnicy jeden z batalionów 33. PP wspomagany przez bohaterskich mieszkańców Łomży i okolicznych miejscowości, zdobył dla wojska polskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego czas potrzebny na przygotowanie obrony stolicy i kontrnatarcia.
Wydarzenia z przełomu lipca i sierpnia 1920 roku przypomnieli podczas uroczystości poseł Bernadeta Krynicka, prezydent Mariusz Chrzanowski i starosta Elżbieta Parzych.
- Pamiętamy, że wolność i niepodległość stanowią dla Polaków wartość najwyższą. Dynamika zmian, jakie mają miejsce na arenie międzynarodowej nakazuje stałą troskę o sprawy Polski, Nas żołnierzy, przysięga zobowiązuje do wiernej, ofiarnej i rzetelnej służby, którą codziennie pełnimy. Duży wkład w kształtowanie obronności mają także pracownicy resortu obrony narodowej, którzy aktywnie i owocnie uczestniczą w procesie budowy bezpieczeństwa kraju -mówił major Krzysztof Rabek, dowódca Warsztatów Technicznych, czyli najważniejszego obecnie wojskowego "przyczółku" w Łomży.
Wojewoda Bogdan Paszkowski przypomniał, że podlaskie jest województwem granicznym
- Świat się zmienia, odczuwamy mniej tego bezpieczeństwa niż kiedyś. Historia ruszyła - powiedział.
O wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy i rządu premier Beaty Szydło w zabiegach na rzecz wzmacniania polskiego wojska zaapelował do wszystkich poseł Lech Antoni Kołakowski
- Musimy zwiększyć wydatki budżetowe na obronność, bo pokój nie jest dany raz na zawsze - podkreślił.
Uroczystość stała się okazją do uhonorowania pracy i zasług żołnierzy odznaczeniami ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Przedstawiciele parlamentu, samorządów, Kościoła, instytucji wspierających wojsko otrzymali upominki. Podziękowania i gratulacje popłynęły w kierunku łomżyńskich wojskowych - czynnych i weteranów - ze strony wszystkich uczestników uroczystości. W imieniu służb mundurowych Łomży przekazał nowy komendant miejski policji, komisarz Marek Sienkiewicz, dla którego był to debiut w życiu publicznym Łomży.
Wszystko zakończył "militarny piknik" wśród wojskowego sprzętu.
Komentarze