Od wielu już lat Temida, czyli Sprawiedliwość sprawuje pieczę nad jednym z najpiękniejszych zabytkowych budynków Łomży. Zakończył się remont siedziby Sądu Okręgowego przy ul. Dwornej.
Obiekt zaprojektowany przez Franciszka Przecławskiego, jednego z głównych architektów Łomży i całej guberni łomżyńskiej na przełomie XIX i XX wieku, powstawał w latach 1907 - 1909. Jak informuje portal historialomzy.pl, była to inicjatywa środowisk zajmujących się w mieście handlem, rzemiosłem i rolnictwem, które powołały do życia Kasę Pożyczkową Przemysłowców Łomżyńskich. Po pewnym czasie działalności pożytecznej i ważnej instytucji działacze gospodarczy postanowili, że będzie miała ona własną siedzibę. I tak powstał budynek, który przetrwał dziejowe zawieruchy i jest jedną z wizytówek historycznej Łomży.
- Bez wątpienia należy do najwybitniejszych dzieł architektonicznych, jakie możemy podziwiać w naszym mieście - podkreśla Sławomir Zgrzywa z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
"Jak wspominali dawni mieszkańcy naszego miasta, w latach międzywojennych ulica Dworna stała się „ulicą bankową”. Bo to przy niej, obok siebie, miały swoje siedziby cztery banki: Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, Kasa Przemysłowców, Komunalna Kasa Oszczędności i prywatny Bank Żydowski, którego właścicielem był niejaki Szereszewski" - podaje portal historialomzy.pl.
Budynek był przede wszystkim siedzibą instytucji finansowej, ale częściowo także pełnił funkcje mieszkalne. Docenili go nawet komunistyczni urzędnicy w latach sowieckiej okupacji Łomży (1939 - 1941). Po wojnie ocalały i reprezentacyjny gmach stał się siedzibą sądownictwa, obecnie Sądu Okręgowego. Do rejestru zabytków wpisany został w 1985 roku.
Temida jest troskliwą gospodynią jednej z najpiękniejszych budowli w Łomży. Większe i mniejsze remonty gmach przechodzi systematycznie. Ostatni na większą skalę w 2003 roku. Zakończone właśnie prace miały skromniejszy zakres i polegały głównie na oczyszczeniu tynków i całej masy detali architektonicznych z zabrudzeń, osadu, porostów, fragmentów spękanej farby oraz odmalowaniu frontowej fasady.
Komentarze