Podajemy kilka inspiracji na taki zdrowy i kolorowy posiłek. Na kromkę pieczywa kładziemy plasterek okrągłego żółtego sera, z drugiego plasterka wycinamy kształt uszu i już mamy głowę zajączka. Na środek sera kładziemy dwa plasterki rzodkiewki, na to ze szczypiorku nosek i wąsy oraz dwa kawałeczki jako oczy. Pod noskiem jeszcze dwa wycięte ząbki rzodkiewki i zajączek gotowy.
Kotek? Proszę bardzo – okrągły plaster żółtego sera, na środku wycięty kwadracik z ogórka, do tego listki rukoli jako wąsy, zaś dwa plasterki marchewki jako oczy i dwa trójkąciki z żółtego sera w roli uszu. Do tego można dodać uśmieszek z połowy plasterka marchewki.
Inny pomysł – na prostokątny plaster sera kładziemy u góry – mniejszy prostokątny plaster wędliny, zaś dolną cześć wypełniamy kawałeczkami pokrojonego szczypiorku kładąc trzy rzędy po trzy kawałki. Da nam to imitację telefonu komórkowego.
Na pewno mamy w kuchni metalowe foremki do babeczek. Można nimi powycinać piękne kształty z żółtego sera: gwiazdki, serduszka, które można położyć na plastry pomidora czy ogórka i ozdabiać innymi warzywami.
Można tworzyć łódeczki z złotego sera, misie, sowy – tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Inna wersja kreatywnych kanapek – tym razem z twarożkiem. Na rozsmarowany na kromce twarożek kładziemy, jeden za drugim plasterki rzodkiewki, pierwszy z nich ozdabiamy plasterkami papryki tworząc oczka i buźkę, zaś wzdłuż rzodkiewek układamy połowy plastrów pomidora, co da efekt motylich skrzydeł.
Przyrządzając takie kanapki dajemy dziecku nie tylko smaczny, ale także zdrowy posiłek. Żółty ser jest bowiem źródłem białka, zawiera też w witaminę D i A oraz łatwo przyswajalny wapń. Zawiera też witaminy z grupy B. Wszystko to pozytywnie wpływa na organizm i jest wyjątkowo ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Spożycie żółtego sera poprawia nastrój, gdyż produkt ten zawiera tryptofan wspierający wydzielanie w organizmie tzw. hormonu szczęścia czyli serotoniny.
Do takich kreatywnych kanapek dodajmy szklankę mleka – cenne źródło wielu składników mineralnych, takich jak: fosfor, magnes i potas. Jesteśmy wtedy pewne, że dziecko zjadło zdrowo, a posiłek kojarzy mu się z dobrą zabawą.
Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.
Komentarze