Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:42
Reklama

Nie tylko Jedwabne. O relacjach polsko-żydowskich w okresie II wojny

- To nie będzie dyskusja o Jedwabnem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie możemy patrzeć na relacje polsko - żydowskie poprzez pryzmat tego jednego tragicznego wydarzenia. Te relacje były o wiele szerszym i bogatszym problemem. I chcieliśmy właśnie o tych sprawach rozmawiać – powiedział dr Marcin Markiewicz z IPN w Białymstoku.
Nie tylko Jedwabne. O relacjach polsko-żydowskich w okresie II wojny

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wspólnie z władzami Łomży przygotował dyskusję na temat stosunków polsko - żydowskich podczas II wojny światowej. Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” w Łomży.

Dyskusję poprowadził dr Marcin Markiewicz z oddziału IPN w Białymstoku, który przedstawił zaproszonych do debaty historyków specjalizujących się w tematyce II wojny światowej: dr Ewę Rogalewską z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, dr Mateusza Szpytmę, dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz dr hab. Krzysztofa Sychowicza również reprezentującego IPN w Białymstoku.

Zaproszeni historycy przybliżyli różne aspekty relacji między obydwoma narodami ponad 70 lat temu. Mówili m.in. o wpływie, jaki na tę kwestię miała okupacja sowiecka i niemiecka, o pogarszaniu się wzajemnych stosunków jeszcze w okresie przedwojennym, co jeszcze wyraźniej dało znać o sobie pod rządami obu najeźdźców. Dr Ewa Rogalewska przedstawiła politykę niemiecką wobec Żydów na okupowanych terenach Polski. Uczestnicy debaty przypomnieli także jak wyglądała pomoc dla ludności żydowskiej ze strony Polaków.

Obrazowi relacji polsko – żydowskich w historiografii poświęcił swoje wystąpienie dr hab. Krzysztof Sychowicz.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama