Truskawki są bogate w potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk, mangan, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, błonnik i węglowodany. A gdybyśmy do tego składu dodali: białka, sole mineralne, magnez, potas, witaminy z grupy B, a zwłaszcza B1 i B2 oraz B6 i B12, jak również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E? Brzmi naukowo, a to nic komplikowanego – to po prostu deser truskawkowo-mleczny, bowiem te ostatnie wymienione składniki to elementy składowe mleka i przetworów mlecznych.
Oto kilka szybkich i sprawdzonych przepisów na mleczno - truskawowe pyszności, które zachwycą i dorosłych i dzieci.
Koktajl: Umyte i obrane z zielonych szypułek truskawki wkładamy do blendera. Dodajemy, wg uznania: jogurt naturalny, mleko, maślankę, kefir lub śmietanę. Można dosłodzić miodem lub cukrem trzcinowym. W wersji „bogatszej” dodajemy banana – co da nam gęstszą konsystencję.
Shake: Dojrzałe i schłodzone (mogą być zmrożone) truskawki miksujemy z mlekiem, wanilią oraz lodami truskawkowymi.
Deser mleczno - truskawkowy: 2 szklanki mleka zagotować z cukrem (2 łyżki), dodać kolejną szklankę mleka wymieszaną z 3 łyżkami mąki ziemniaczanej. Następnie, po zagotowaniu, dodać zmiksowane truskawki, przełożyć do pucharków i ostudzić. Podawać udekorowane całymi owocami.
Oczywiście do tego dochodzi tarta czy biszkopt z truskawkami oraz całe bogactwo koktajli.
Dla zapracowanych zaś, jako przekąskę, polecamy po prostu truskawki z jogurtem naturalnym.
Nie dość, że słodko, to i zdrowo. A biało-czerwono na talerzu można też potraktować jako kolory naszych sportowców – piłkarzy, siatkarzy i reprezentenatów wszystkich pozostałych dyscyplin, którzy wybierają się na igrzyska do Rio de Janeiro.
Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.
Komentarze