Wybory parlamentarne, których oficjalne wyniki zostały już ogłoszone, powodują także zmiany w niektórych samorządach regionu. W Sejmiku województwa nawet bardzo poważne.
Miejsce w Sejmie zdobył mianowicie marszałek Mieczysław Baszko (PSL) i zdecydował się poselską godność przyjąć. Tak przynajmniej poinformował media wicemarszałek Maciej Żywno (oficjalnej wypowiedzi marszałka jeszcze nie było). W funkcji radnego zastąpi Mieczysława Baszko po prostu kolejna osoba z tej samej listy i okręgu, czyli Andrzej Koronkiewicz. Konsekwencje są jednak jeszcze głębsze.
Odejście marszałka powoduje – zgodnie z prawem - dymisję całego pięcioosobowego zarządu województwa. Tworzą go obecnie marszałek Mieczysław Baszko (PSL), wicemarszałkowie Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno (PO) oraz Bogdan Dyjuk i Jerzy Leszczyński (PSL). Ludowcy w istniejącej obecnie koalicji mają przewagę i im prawdopodobnie przypadnie możliwość wskazania kandydata na marszałka. Może być to ktoś z obecnego zarządu, spośród pozostałych radnych, a nawet spoza Sejmiku (mówi się np. o obecnym wicewojewodzie Wiesławie Żylińskim), ale takiego rozwiązania jeszcze w historii województwa podlaskiego nie było.
Będą także zmiany w składzie Sejmiku. Radny Jan Dobrzyński (PiS) z Białegostoku zdobył mandat w Senacie. Na jego miejsce powinna wejść do samorządu regionu Elżbieta Kaufman-Suszko, była radna. Z okręgu łomżyńskiego radnym jest obecnie Kazimierz Gwiazdowski (PiS) z Radziłowa. On z kolei odniósł sukces w wyborach do Sejmu. Zwolnione przez niego miejsce w Sejmiku powinien zająć Artur Filipkowski, szef Grupy Medialnej Narew.
Dla samorządu Łomży niezwykle ważną zmianę oznacza przede wszystkim poselski mandat dla Bernadety Krynickiej (PiS), przewodniczącej Rady Miejskiej. Radnym zostanie Lech Śleszyński z tej samej listy i okręgu.
Komentarze