Warsztaty miały dostarczyć młodzieży wiedzy i praktycznego doświadczenia jak ważne jest życie w symbiozie ludzi i pszczół oraz na temat potrzeby poprawiania warunków rodzin pszczelich. Kolejnym celem było ukazanie jakim wspaniałym przedsięwzięciem jest łączenie tradycyjnej metody stacjonarnego chowu pszczół z podpatrywaniem życia tych fascynujących owadów w ich naturalnym środowisku.
Pasieka mieści się w malowniczej części Łomży zwanej Zawady Przedmieście przy ulicy – jakżeby inaczej - Pszczelej. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z I LO z Łomży z klasy II A (wychowwczyni - Pani Anna Skibińska) pod opieką Pana Roberta Banacha.
Warsztaty podzielone były na dwa etapy: teoretyczny i praktyczny. Młodzież mogła obejrzeć ul pokazowy, dowiedziała się jak jest zbudowany, jak funkcjonuje rodzina pszczela, czego potrzebuje do przeżycia, jakie zagrożenia czyhają na pszczoły oraz jaki wpływ na ich prawidłowy rozwój i funkcjonowanie ma nowoczesna gospodarka i cywilizacja.
Druga część – praktyczna - wymagała odpowiedniego przygotowania. Uczniowie musieli przebrać się w kombinezony ochronne. Klasa została podzielona na kilka mniejszych grup, aby w spokoju i ciszy obserwować pszczoły przy pracy. Przy otwartym ulu pszczelarz opowiadał o życiu tych niezwykłych owadów, pokazał ramki z czerwiami na różnych etapach rozwoju, pokazał ramki z zasklepionym miodem. Głównym zadaniem było odnalezienie królowej (matki) w każdym z przeglądanych uli i to się udało. Uczniowie mieli też możliwość zajrzeć do pracowni gdzie dowiedzieli się w jaki sposób miód z ramki trafia do słoika gotowy do zjedzenia.
Na zakończenie warsztatów był „miodny” poczęstunek, czyli korzenny piernik z miodem oraz woda z miodem, miętą i cytryną - idealna do picia w upalne dni.
Warsztaty pszczelarskie prowadzone były w ramach przedsięwzięcia „Lokalne Ekologiczne Inicjatywy Obywatelskie – razem dla środowiska” pod nazwą „Przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających”. Inicjatywa prowadzona jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, a sprzęt potrzebny do jej realizacji: ule drewniane, kombinezony ochronne, drewnochron oraz węza, zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Serdecznie podziękowania składamy Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łomży, oraz nauczycielkom biologii Pani Annie Skibińskiej i Ewie Urbańskiej za pomoc w realizacji zadania.
Ewa Januć
Komentarze