Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:45
Reklama

Ocalają dziedzictwo

Uczniowie z III LO oraz IV LO w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łomży zostali finalistami Ogólnopolskiego Konkursu „Utracone dziedzictwo - losy polskich ziemian w XX wieku”.
Ocalają dziedzictwo

Pod tą nazwą realizowany był ogólnopolski projekt edukacyjny współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, a także Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie oraz Gdańsku. Jego tematyka koncentrowała się wokół dziejów ziemiaństwa polskiego do zakończenia II wojny światowej.
Jednym z elementów projektu był konkurs adresowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z terenów całej Polski. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać pracę w formie pisemnej lub multimedialnej. Oceniana była kreatywność, zgodność faktów historycznych oraz samodzielna praca z materiałami historycznymi (źródła pisane, fotografie i relacje świadków).

W Krakowie odbył się ogólnopolski finał Konkursu, w którym zmierzyło się 47 uczniów ze szkół gimnazjalnych oraz 44 ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Finalistami w kategorii pracy multimedialnej zostali uczniowie łomżyńskich szkół średnich: Aleksandra Łukasik, Paweł Kukowski, Dominik Płatuński i Adam Jakubowski z III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej za pracę „Losy dworów i rodziny Kisielnickich w XX wieku” oraz Justyna Gardocka i Patrycja Ogonowska z IV Liceum Ogólnokształcącego za prezentację „Dzieje dworu w Drozdowie i losy rodziny Lutosławskich w XX w.” . Opiekunem naukowym uczniów była Elżbieta Wiśniewska- nauczycielka historii w ZSTiO Nr 4 i III LO w Łomży.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w pięknej rezydencji państwa Elżbiety i Antoniego Potockich w Krakowie-Olszy. Laureaci i finaliści otrzymali dyplomy ,zaświadczenia i nagrody , a ich nauczyciele-opiekunowie naukowi podziękowania z rąk organizatorów -przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Udział w konkursie był dla uczniów ciekawą i inną lekcją historii, pozwalającą odkryć dzieje dworów z okolic Łomży i podążać śladami rodzin Kisielnickich i Lutosławskich , stanowiących elity Małej Ojczyzny i odgrywających ważną rolę w życiu narodu i społeczności lokalnej.

Elżbieta Wiśniewska

Na zdjęciu: Łomżyńscy finaliści Konkursu z opiekunem naukowym Ewą .Wiśniewską oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału IPN na uroczystym podsumowaniu Konkursu w Krakowie



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama