Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:58
Reklama

Siła Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

Piąte miejsce wśród 35 państwowych wyższych szkół zawodowych w kraju zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w dorocznym rankingu portalu Perspektywy. Od ubiegłego roku awansowała aż o osiem pozycji.

Sukces łomżyńskiej uczelni jest tym większy, że osiągnęła drugą pozycję w Polsce w bardzo ważnych kryteriach składających się na ogólną ocenę: sile naukowej i warunkach kształcenia. W terminie „siła naukowa“ (35 procent całej oceny) autorzy rankingu umieścili m. in. dane o kierunkach kształcenia, kwalifikacjach i rozwoju kadry naukowej, ocenach parametrycznych, ofercie studiów podyplomowych, publikacjach i tzw. cytowaniach.

Warunki kształcenia“ (20 proc.), w których PWSIiP również wypada znakomicie, to nie tylko nowe i funkcjonalne obiekty, ale przede wszystkim dostępność nauczycieli akademickich o najwyższych kwalifikacjach dla studentów. Bardzo dobrą ocenę osiągnęła uczelnia także za „umiędzynarodowienie“ (15 proc.), czyli m. in. obecność studentów i wykładowców z innych krajów, umowy międzynarodowe, wymiany studentów.

Łomżyńska szkoła o awans na jeszcze wyższe pozycje w rankimgu może powalczyć poprawiając przede wszystkim wyniki w kategoriach: „Prestiż“ (25 proc.), w której zawiera się ocena uczelni przez środowiska naukowe i pracodawców oraz „Innowacyjność“ (5 proc.).

Wśród państwowych wyższych szkół zawodowych najwyższą ocenę zdobyła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej przed PWSZ im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu i PWSZ w Tarnowie. Wszystkie wyprzedzające łomżyńską uczelnie są od niej starsze i miały więcej czasu na budowanie pozycji. Powstawały w latach 1998 – 2000, PWSIiP – w 2004 roku.

Na 13. miejscu znalazła się PWSZ im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

Perspektywy przygotowały także zestawienie Niepublicznych Uczelni Magisterskich, w którym wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie przed SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym w Warszawie i Polsko – Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie. Ze szkół z województwa podlaskiego najwyżej – na 35 miejscu - sklasyfikowana została Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Między 61 a 70 miejscem jest jeszcze Uczelnia Jańskiego w Łomży.

W najbardziej prestiżowym rankingu Uczelni Akademickich odwieczną walkę stoczyły Uniwersytety z Warszawy i Krakowa. Tym razem wygrał Warszawski minimalnie wyprzedzając Jagielloński. Na dalszych pozycjach są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki – z Warszawy i Wrocławia,. Regionalnym liderem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – na 25. miejscu ogółem (8 w swojej specjalności). Uniwersytet w Białymstoku jest 37 (12) , Politechnika Białostocka – w grupie uczelni od 51 do 60 miejsca (16).


Podziel się
Oceń

Komentarze

były wykładowca SWBJ 15.06.2016 06:22
Przestrzegam przed jakimikolwiek kontaktami i współpracą ze szkołami Jańskiego. W Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego (SWBJ) w całej Polsce wykładowcy od lat nie mają płaconych zaległych wynagrodzeń, a sprawy sądowe wytoczone przez wykładowców przeciwko SWBJ i egzekucje komornicze długów to codzienność tej pseudoszkółki i jej założyciela w sutannie Mariana Piwki.
Reklama