Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:14
Reklama

Szkody w lasach po ostatnich nawałnicach

Gwałtowne nawałnice zniszczyły ponad 24 tysiące metrów sześciennych drewna w ostatnich dniach, na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nawałnica, która przetoczyła przez Podlasie, w dniach 31.05-01.06 br. spowodowała poważne szkody w lasach Nadleśnictwa Dojlidy. Tamtejsi leśnicy oszacowali wstępne straty na 17 tys. m sześciennych drewna. W trzech leśnictwach wiatr połamał i przewrócił pojedyncze drzewa i grupy drzew. W przeważającej liczbie są to 40-60 letnie sosny, świderki i brzozy. 2 czerwca nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy wprowadził zakaz wstępu na najbardziej zniszczonych powierzchniach w Leśnictwie Mostek w obrębie miasta Wasilków. Teren objęty zakazem został oznaczony tablicami z napisem "Zakaz wstępu".

Zniszczenia lasów odnotowano w mniejszym zakresie w całej Puszczy Knyszyńskiej. Rozmiar szkód w Nadleśnictwie Krynki oszacowano na 1700 metrów sześciennych, w Nadleśnictwie  Supraśl na 1000 metrów sześciennych, w Nadleśnictwie Żednia na 900 metrów sześciennych i  Nadleśnictwie Krynki na 700 metrów sześciennych. Nawałnica nie ominęła Puszczy Augustowskiej, tam zostały uszkodzone pojedyncze drzewa, a straty oszacowano na 200 metrów sześciennych (w Nadleśnictwach Głęboki Bród, Płaska i Szczebra). Ucierpiały  również drzewa w Puszczy Białowieskiej , w Nadleśnictwie Białowieża straty obejmują 700 metrów sześciennych.

Obecnie są prowadzone prace  przy usuwaniu szkód. W pierwszej kolejności będą usuwane drzewa przy drogach i szlakach turystycznych. Cały proces uprzątania szkód i przywracania równowagi przyrodniczej będzie trwał około miesiąc.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych apeluje! Należy pamiętać, iż podczas pobytu w lasach uszkodzonych przez wiatr trzeba zachować ostrożność i rozwagę. Wiele drzew jest niebezpiecznie pochylonych, w koronach innych tkwią połamane gałęzie i konary, które w każdej chwili mogą spaść na ziemię. Sukcesywnie prowadzone prace przy likwidacji skutków nawałnic mogą również powodować lokalnie utrudnienia w poruszaniu się po terenach leśnych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama