Łomżyńskie Bractwo Historyczne, jak tłumaczył Czesław Rybicki, jeden z jego założycieli, to stowarzyszenie miłośników ziemi łomżyńskiej i historii Łomży, którzy postanowili ją popularyzować, odkrywać na nowo i scalać cząstkowe fakty, żeby powstał z nich pełen obraz.
- Istniała potrzeba sformalizowania takiej grupy ludzi, bowiem nie było w Łomży stowarzyszenia, które by skupiało miłośników naszego miasta – mówi Czesław Rybicki. - Historia ucieka, znika z pamięci, materiały historyczne giną i jeśli uda nam się to ocalić od zapomnienia, to mam nadzieję, że łatwiej będziemy kształtować patriotyzm lokalny. Jedną z form takiego działania ma być właśnie ta galeria.
Na pierwszym zebraniu Bractwa, które odbyło się 22. września br. założycielami (Ławnikami Bractwa) zostali: Krzysztof Sychowicz, Włodzimierz Chrostowski, Mariusz Patalan, Henryk Sierzputowski, Czesław Rybicki, Jadwiga Serafin i Wojciech Winko.
Stowarzyszenie postanowiło, korzystając z gościnności Państwa Serafinów i przy ich udziale, stworzyć Łomżyńską Galerię Historyczną w restauracji, przy ul. Farnej. W sobotę (8. października) nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Rodzicami chrzestnymi nowej galerii zostali: Danuta Bzura, kierownik Archiwum Państwowego w Łomży i Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno – Mazowieckiego.
–To Cenna inicjatywa, zarówno powstanie bractwa jak i otwarcie tej galerii- mówi Jerzy Jastrzębski. – Na pewno wielu przyjezdnych, ale też i łomżyniaków będzie zaciekawionych tymi zdjęciami, bo one pokazują Łomżę nieznaną.
Według Danuty Bzury galeria może skłonić mieszkańców miasta do zastanowienia się nad dawnymi losami naszych ziem:
- Myślę, że mamy tu pewną grupę osób, które są zainteresowane historią lokalną Łomży. Ktoś, kogo interesuje historia, może w źródłach odkryć coś naprawdę ciekawego, coś czego jeszcze nie znamy. My chętnie udostępnimy bractwu swoje dokumenty chociaż i tak z zasobów archiwum może korzystać każdy.
Galeria z założenia ma pokazywać zdjęcia i dokumenty związane z historią Łomży.
–Będziemy starali się przedstawiać zdjęcia, pocztówki z naszych zbiorów, które są perełkami, okazami wyjątkowymi, nieznanymi szerszemu gronu. Postaramy się dotrzeć do osób posiadających w swoich prywatnych zbiorach historyczne zdjęcia Łomży – także chętnie je pokażemy. Planujemy żeby wystawa zdjęć w tej galerii zmieniała się co miesiąc - wtedy będzie to ciekawe. Każde zdjęcie opatrzymy krótkim opisem, który skłoni przychodzących tu ludzi do dalszych poszukiwań i zagłębienia się w przeszłość, choćby na portalu historialomzy.pl, z którym będziemy współpracować– tłumaczył Mariusz Patalan członek Łomżyńskiego Bractwa Historycznego.
Wstęp do galerii Na Farnej jest wolny. Pierwsza wystawa zdjęć ma być gotowa już za miesiąc. Wtedy, przy pysznej kawie czy herbacie, historia Łomży stanie nam się jeszcze bliższa.
Komentarze