Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 12:24
Reklama

Chrońmy zabytki, bo znikają

- To unikalna inicjatywa w skali kraju - mówi Sławomir Zgrzywa z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, członek komisji, która rozstrzygała jedenastą już edycję Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

- To unikalna inicjatywa w skali kraju - mówi Sławomir Zgrzywa z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, członek komisji, która rozstrzygała jedenastą już edycję Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.  

Jak informują organizatorzy, w tegorocznym konkursie uczestniczyło 38 obiektów (domy, zagrody, szkoła, młyn wodny, wiatrak).

- Niestety, tego typu budowle znikają w zastraszającym tempie – dodaje Sławomir Zgrzywa. - Dlatego tak ważna jest ich ochrona i dlatego do naszego konkursu zapraszamy nie tylko instytucje czy samorządy, które są ich właścicielami, ale także prywatne osoby. Cieszę się, że co roku są zgłoszenia. Trafiają się wśród nich prawdziwe perły, są nawet obiekty z XIX wieku.     

Konkurs prowadzi od 11 lat Urząd Marszałkowski województwa podlaskiego wspólnie z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków. „Wydarzenie to przyciąga do udziału miłośników wsi, budownictwa drewnianego oraz folkloru. Nagradzane są przepiękne budynki mieszkalne i gospodarskie w różnych części naszego województwa. Idea przyświecająca Konkursowi od lat pozostaje niezmienna. To upowszechnianie wiedzy na temat wartości i wyjątkowości drewnianej wiejskiej architektury, a także potrzeby jej ochrony - zarówno wśród mieszkańców województwa podlaskiego, jak i wśród wszystkich odwiedzających nasz region. Malowniczy krajobraz zróżnicowanego województwa nie przetrwałby bez drewnianych cerkwi i kościołów, bez uporządkowanych wiejskich zagród i tradycyjnych wnętrz domostw, czy też innych ciekawych architektonicznie budynków użyteczności publicznej. Poprzez wyróżnione obiekty docenieni zostaną również lokalni cieśle, których praca do dziś zachwyca prostotą, wyczuciem proporcji i estetyki. Niebagatelną rolę mają tu też do spełnienia władze i instytucje kultury województwa. Ich aktywny udział powinien stanowić zachętę i pomoc dla właścicieli drewnianych budynków, by należycie dbali o te obiekty dziedzictwa kulturowego” - podkreślają organizatorzy. 

W uroczystości wręczania nagród weźmie udział 19 laureatów, burmistrzowie i wójtowie gmin, na terenie których leżą nagrodzone budynki, członkowie jury - pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, konserwatorzy zabytków, etnografowie i muzealnicy, przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków.   

Dyrekcja Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu: 8 listopada (niedziela) o godz. 11.00, przy ul. Pałacowej 5.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 08.11.2015 16:11
Może zamiast organizowania konkursów konserwator zabytków zajmie się realnym ich ratowaniem?
Reklama