Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:04
Reklama

Pomoc w zatrudnieniu niani

Zgodnie z tzw. ustawą żłobkową, w życie weszły nowe rozwiązania dotyczące zasad opieki nad dziećmi do lat trzech. Od 1. października państwo opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki, które otrzymują pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia.
Pomoc w zatrudnieniu niani

Nowa ustawa przewiduje takie formy opieki nad małym dzieckiem jak żłobek, klub dziecięcy, opiekun dziecięcy i właśnie niania. Opieką może być objęte dziecko w wieku od dwudziestego tygodnia do ukończenia trzeciego roku życia. W sytuacji, gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe bądź utrudnione (w szczególności ze względu na gorszą kondycję psychomotoryczną dziecka), sprawowanie opieki może być wydłużone do czterech lat.

Każda z wymienionych wyżej form sprawowania opieki może być dofinansowywana z budżetu. W taki sposób rodzice uzyskają od państwa pomoc w zatrudnieniu opieki do dziecka. Dofinansowanie dotyczy przypadków legalnego zatrudnienia niani. Pomoc polega na opłaceniu z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki nowym przepisom niania zyska prawo do bezpłatnego leczenia oraz świadczeń ubezpieczeniowych. Jeśli jest już emerytką (np. babcia opiekująca się wnukami) będzie mogła na bieżąco zwiększać swoje świadczenie.

Ustawa żłobkowa wskazuje jakie elementy powinna zawierać umowa podpisana z nianią zwana umową uaktywniającą. Musi ona określać: strony umowy; cel i przedmiot umowy; czas i miejsce sprawowania opieki; liczbę dzieci powierzonych opiece; obowiązki niani; wysokość wynagrodzenia; sposób i termin jego wypłaty; czas na jaki umowa została zawarta; warunki, sposób zmiany i rozwiązania umowy.

 

Umowę z nianią mogą podpisać rodzice pozostający w związku małżeńskim, ale również osoby samotnie wychowujące dzieci, czy rodzice w separacji. Obydwoje rodzice lub samotny rodzic zgłaszający umowę z nianią muszą pracować. W przypadku utraty zatrudnienia, ZUS zrefunduje składki za ubezpieczenie niani jeszcze przez kolejne trzy miesiące.

Umowa z zatrudnianą nianią musi zostać zgłoszona do ZUS by została objęta ubezpieczeniem społecznym. Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, składki od powstałej nadwyżki pokryją rodzice. Przepisy nie przewidują, aby to państwo płaciło nianiom wynagrodzenia. Pomoc dotyczy tylko przejęcia na siebie składek od zatrudnienia opiekunki. Wynagrodzenie wypłacają niani rodzice dziecka, którzy też muszą złożyć PIT i odprowadzić podatek. Będzie ona miała zagwarantowane świadczenia zdrowotne i emerytalne (jako emerytka zyska prawo przeliczania emerytury w związku z odprowadzanymi składkami, wypłacana emerytura będzie więc rosnąć).

W Łomży takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, biorąc pod uwagę, że zgłaszać można się dopiero od 20 dni – mówi Alicja Przeździecka, kierownik inspektoratu ZUS w Łomży. Do tej pory do ZUS- u wpłynęło 10 zgłoszeń. Odbieramy jednak wiele telefonów w tej sprawie. Zainteresowani rodzice przychodzą też do nas i interesują się tym tematem – dodaje.


Nowe rozwiązanie ma przynieść wiele korzyści. Ta ustawa daje również możliwość zatrudnienia babci dziecka jako niani. Osoby znanej i równie jak rodzice oddanej maluchowi. Rodzic nie musi obawiać się o los swojej pociechy, bo jest ono pod dobrą, troskliwą opieką. Dziecko wychowuje się w rodzinnej, pełnej miłości atmosferze, co zapewne wpłynie pozytywnie na jego rozwój i wzmocni więzi rodzinne. Kolejnym pozytywnym aspektem tej sprawy jest to, że rodzice będą płacić mniej za zatrudnienie opiekunki, natomiast nianie – babcie, dzięki legalnemu zatrudnieniu, zyskają prawo do świadczeń zdrowotnych i emerytalnych.

Więcej szczegółowych informacji można przeczytać w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat, z 4. lutego 2011 roku.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama