Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 17:27
Reklama

Poradnik przyszłej mamy: Żywienie kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży zaskakują pomysłami i nietypowym menu. Aby upewnić się co tak na prawdę powinna jeść przyszła mama, skonsultowaliśmy się z najlepszymi specjalistami z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Patologii Ciąży Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Poradnik przyszłej mamy: Żywienie kobiet w ciąży
To co je kobieta w ciąży wpływa nie tylko na jej samopoczucie i zdrowie, ale także na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego ważne jest, aby dieta była urozmaicona i bogata w wartości odżywcze.


Podstawowym składnikiem pokarmowym w żywieniu kobiet ciężarnych powinno być białko, którego źródłem jest mleko i jego przetwory oraz jaja, chudy drób, cielęcina i ryby oraz pełnowartościowe białko pochodzenia roślinnego np. roślin strączkowych (soja, bób, fasola, groch). 30% dziennego menu powinny stanowić kwasy tłuszczowe, których źródłem są oleje np. słonecznikowy, sojowy oraz tłuste ryby morskie. To co najważniejsze w jadłospisie ciężarnej kobiety to oczywiście witaminy znajdujące się w owocach, warzywach ale także we wszystkich pełnowartościowych posiłkach. Bardzo ważne jest, żeby przyszła mama nie zapominała o takich witaminach jak: A (znaleźć ją można np. marchewce), C (np. w owocach cytrusowych), B2 (np. produkty mleczne), B6 (np. pszenica, ryby), B12 (np. jaja), E (np. oleje roślinne) i kwas foliowy (pomarańcze i buraki). Ważnym elementem w diecie są również węglowodany oraz składniki mineralne, dlatego przyszłe mamy powinny jeść dużo płatków owsianych, pszennych otrębów, kaszy gryczanej, mięsa czy pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Kobiety ciężarne mają większe zapotrzebowanie na energię. Opracowane w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie normy żywieniowe dla ludności w Polsce, zalecają kobietom w II i III trymestrze ciąży podaż energii zwiększoną o 300 kcal na dobę do ogólnej średniej ilości dziennej 2000 kcal.

W codziennej diecie obowiązkowo znajdywać muszą się płyny i to nawet 2 litry dziennie! Oprócz wody warto sięgać po naturalne soki owocowe, warzywne oraz chude mleko.

Kobiety ciężarne lub karmiące piersią nie powinny pić kawy i mocnej herbaty, ze względu na zawartość kofeiny. Należy unikać również półproduktów i gotowanych produktów zawierających konserwanty i barwniki, surowych jaj, tłustego mięsa, pleśniowych i miękkich serów i ryb słodkowownych niewiadomego pochodzenia. Zabronione jest także picie alkoholu! Spożywanie go nawet w minimalnej ilości może sprzyjać wadom rozwojowym płodu, a także komplikacjom podczas ciąży i porodu. W odstawkę powinny pójść również słodzone napoje gazowane oraz słodycze.

Warto pamiętać, że jeść powinno się z umiarem, gdyż skutkiem nieprawidłowej diety mogą być: nadwaga, hiperglikemia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie odporności czy wzrost ryzyka rozwoju zatrucia ciążowego. Prawidłowy przyrost masy ciała ciężarnej to ok. 8-15 kg, z czego ok. 3,5 kg waży płód, 0,5 kg wody płodowe, 1 kg miesięń macicy, 1 kg łożysko, 0,9 kg płyn owodniowy i 0,5 kg piersi.

Przyszła mama dobierając jedzenie powinna kierować się także intuicją, gdyż w czasie ciąży jest ona szczególnie uwydatniona. Organizm często sam "podpowiada" na co ma ochotę. Smacznego!

fot: www.w-spodnicy.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama