W listopadzie na całym świecie obchodzony jest Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca. Każdego dnia z jego powodu na świecie umiera ponad 3 tysiące osób.
12,3% wszystkich zdiagnozowanych chorób nowotworowych to właśnie rak płuca. Choroba we wczesnym stadium nie daje charakterystycznych objawów. Ujawnia się najczęściej po wielu latach od powstania pierwszej komórki nowotworowej w organizmie - dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki oraz konieczności przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia i wykonywania badań kontrolnych płuc. Czynnikami zwiększającymi ryzyko choroby są: przede wszystkim palenie tytoniu (niemal 80% diagnozowanych przypadków raka płuca), ale także narażenie na tzw. bierne palenie, styczność z azbestem czy radonem, czynniki genetyczne (występowanie nowotworów w rodzinie). Każda osoba, która uświadomi sobie, iż należy do grupy ryzyka wystąpienia raka płuca, powinna zwrócić się do lekarza z prośbą o skierowanie na badania kontrolne, RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej.
Warto podkreślić, iż klinicznie rozróżniamy dwa główne typy nowotworów płuca: rak drobnokomórkowy (DRP) oraz rak niedrobnokomórkowy (NDRP) – informuje Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin – Ten drugi typ jest znacznie częstszy i stanowi ok. 85% przypadków. W leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca stosuje się różne opcje terapeutyczne, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, wielkości nowotworu, jego umiejscowienia w płucu oraz występowania/braku przerzutów. Jest to leczenie operacyjne (we wczesnym stadium nowotworu), radioterapia (kiedy pacjent nie może być operowany) czy chemioterapia (również w skojarzeniu z radioterapią). Jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia, stosowaną samodzielnie lub w połączeniu z innymi opcjami terapeutycznymi, jest leczenie celowane z zastosowaniem leków ukierunkowanych molekularnie. Leczenie celowane, w odróżnieniu od standardowej chemioterapii, atakuje wybiórczo komórki nowotworowe i hamuje wzrost guza.
W Polsce trwa kampania "Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!", którą wsparli Ambasadorzy, m.in. aktorka Olga Borys, blogerka i graficzka Agata Dębicka, prezenterka Maja Popielarska, aktorzy Marcin Bosak i Piotr Grabowski, tancerz Leszek Stanek, zespół Sunset Strip, piosenkarki Justyna Steczkowska i Aga Zaryan, wokalista De Goldfinger, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc czy aktorzy Teatru Muzycznego ROMA. Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin.
z: www.rakpluca.szczecin.pl
fot. z: http://fitness.wp.pl
Komentarze