Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 03:53

Sprowadzenie i rejestracja samochodu z Niemiec - co warto wiedzieć?

Wielu Polaków decyduje się na sprowadzanie samochodu z Niemiec. Na czym polega rejestracja samochodu z Niemiec. Czy potrzebne jest przerejestrowanie auta? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
  • 02.10.2023 12:50
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sprowadzenie i rejestracja samochodu z Niemiec - co warto wiedzieć?

Zakup auta z Niemiec - jak wygląda? 

Auta z Niemiec mogą nam służyć przez długie lata i być dla nas w pełni satysfakcjonujące. Na samym początku takie samochody można poszukać w różnych komisach, jednak jest to konieczne z wyjazdem za granicę. Nie wszystkie komisy posiadają strony internetowe, dlatego by kupić odpowiedni model, warto odwiedzić wielu sprzedawców. Na poszukiwania można poświęcić mnóstwo czasu, lecz efekt może nie być zadowalający. Możemy poszukiwać ofert prywatnych, czasami Niemcy wystawiają na polskich portalach swoje samochody. Można także poszukać samochodu na niemieckich portalach. Auta te posiadają zagraniczne tablice rejestracyjne.     

Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec - na czym polega?  

Samochody z Niemiec od wielu lat są chętnie oraz często sprowadzane przez Polaków. Ma na to wpływ wiele czynników, do których należy zaliczyć: cenę, dobry stan techniczny oraz bogate wyposażenie. Dodatkowo Niemcy znajdują się blisko nas, nie to co inne kraje. Warto mieć na uwadze, że sprowadzenie samochodu z Niemiec może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. 

Sprowadzenie samochodu z Niemiec nie zawsze jest korzystne, mimo dość dużych oszczędności. Na początku warto zwrócić uwagę, że nie liczy się tylko cena samochodu, ale też inne czynniki, takie jak koszty transportu, rejestracji bądź opłaty akcyzowe. W momencie, gdy te koszty są byt wysokie bądź przekraczają wartość pojazdu, nie ma sensu, by kupować go za granicą. Poza tym dobrze też pamiętać o możliwości pojawienia się innych problemów związanych z dokumentacją samochodu lub brakiem reklamacji, w sytuacji, gdy pojaw się usterka. Dodatkowo przed zakupem należy obliczyć koszty, tak by nie przekroczyły niepotrzebnych wydatków. Czasami lepszym zakupem będzie ten lokalny, a załatwianie formalności nie będzie uciążliwe. 

Jak sprawdzić samochód przed sprowadzeniem? 

Zakup samochodu w ciemno może wiązać się z dużym ryzykiem. Z tego powodu trzeba dokładnie zweryfikować jego stan, a także pochodzenie. W jaki sposób można to zrobić? 

Od 2022 roku Ewidencja Pojazdów pozwoliła na bezpłatne sprawdzanie historii auta, które jest sprowadzane z Niemiec. Taka weryfikacja może być możliwa, dzięki numeru VIN, daty rejestracja oraz numeru rejestracji pojazdu. Można tam znaleźć takie informacje jak: przebieg samochodu, informacje dotycząc stłuczek, przeznaczenie samochodu lub kradzież. Poza tym oprócz stron internetowych, jeśli chcemy sprawdzić samochód możemy skorzystać z usług specjalnych firm. Jeżeli chcemy się dowiedzieć więcej na temat sprawdzenia samochodów warto wejść na zarejestrować auto z Niemiec - https://ubezpieczamy-auto.pl/rejestracja-auta-z-niemiec/. Sprawdzenie pojazdu można równie dokonać osobiście na miejscu lub przy pomocy zaufanej osoby. Dokładna weryfikacja pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wydatków związanych z naprawami. 

Koszty rejestracji samochodu 

Żeby obliczyć całkowite koszty przy sprowadzeniu samochodu z zagranicy, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jak wygląda procedura sprowadzenie auta? Na samym początku trzeba dokonać kupna. W kolejnym kroku trzeba doliczyć koszty, następnie czeka nas wizyta u tłumacza przysięgłego. Dzięki niemu umowy kupna sprzedaży zostaną przetłumaczone na język polski. Wtedy czeka nas badanie techniczne oraz opłacenie akcyzy. Można to zrobić w Urzędzie Skarbowym bądź też online przez specjalną platformę. W ostatnim etapie czeka nas wizyta w wydziale komunikacji oraz rejestracja samochodu. Na rejestrację samochodu mamy 30 dni od jego sprowadzenia. 

Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt rejestracji auta. Czy potrzebne jest złożenie wniosku rejestracyjnego? To ile kosztuje rejestracja samochodu zależy od tego, jakie chcemy tablice. Te standardowe to kwota 80 złotych, a indywidualne tablice rejestracyjne 1000 złotych. Wydanie dowodu rejestracyjnego to kwota 54 złote, a pozwolenie czasowe 13,50 złotych. Warto udać się do stacji kontroli pojazdów, jeżeli chcemy sprawdzić nasz samochód. Trzeba pamiętać, że rejestracja auta jest bardzo istotna i należy mieć dowód rejestracyjny samochodu.  

Samochód sprowadzony - jakie są sposoby? 

Jak wiadomo ze sprowadzeniem pojazdu wiąże się wiele procedur. Po zakupie musimy zastanowić się, jak chcemy sprowadzić nasz pojazd do Polski. Transport samochodu może odbywać się na lawecie, ten sposób nie jest problematyczny, lecz bardziej kosztowny. Ten sposób jest dobry, kiedy pojazd nie posiada dokument potwierdzający o jego ważności. Kiedy przewozimy auto na lawecie niepotrzebne jest też ubezpieczenie samochodu. 

W przypadku samochodów sprowadzanych na lawecie nie ma wymogu, by posiadać oc ac assistance nnw, więc jest to dla nas wygodna forma w porównaniu do przywozu na kołach. W przypadku lawety niepotrzebne będą tymczasowe tablice rejestracyjne. Natomiast, gdy auto pojawi się w kraju nie można zapomnieć o rejestracji samochodu.   

Rejestracja samochodu sprowadzonego - co jeszcze warto wiedzieć?  

 Warto zajrzeć na ubezpieczamy-auto.pl/niemieckie-strony-z-uzywanymi-samochodami/.

Zarejestrować samochód trzeba 30 dni od pojawienia się go w kraju, jeśli ubezpieczenie auta nie zostanie dokonane w tym czasie czekają na nas kary. Potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC  to ochrona przed karami.  

--- Artykuł sponsorowany ---