- 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży uważamy za zamknięty - ze sceny Teatru Lalki i Aktora te słowa padły w sobotę w wykonaniu doraźnie zgromadzonego "chóru" w składzie: Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży, Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego oraz Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA.
Wcześniej jednak był czas wręczania nagród, a przede wszystkim cztery dni wypełnione spektaklami trzynastu teatrów biorących udział w konkursie oraz dodatkowymi prezentacjami zachwycającymi mieszkańców Łomży.
- Cieszę się, że tak wiele wzruszeń i radości dostarczyła ta edycja "Walizki" - powiedział Jarosław Antoniuk, główny organizator teatralnej "uczty".
Wybór festiwalowych prezentacji, jakiego dokonał, docenili także jurorzy.
- Dziękujemy za ciekawy i zróżnicowany program - stwierdziła Lucyna Kozień, przewodnicząca jury. A Wiesław Hejno uznał, że biorące udział w konkursie teatry wywiązały się z obowiązku "poszukiwania baśni".
Poziom i atrakcyjność festiwalu dla widzów dziecięcych i dorosłych podkreślali także licznie przybyli do Łomży znawcy sztuki teatralnej, np. Marek Chodaczyński, organizator i szef i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Lalka też człowiek”, a także działacz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy UNIMA.
fot. UM Łomża
Grand Prix Festiwalu "Walizka" ufundowane przez prezydenta Łomży zdobył niemiecki Theater des Lachens z Franfurtu za spektakl "Don Kichot Suita", o miłośniku książek, który postanawia ocalić świat od złych duchów.
Pozostałe nagrody przypadły zespołom z Łotwy, Hiszpanii, Rosji (dwie), Szczecina i Warszawy.
Tradycyjną nagrodę "Szarego Widza" przyznawaną przez znaną w Łomży animatorkę działań artystycznych i kulturalnych Annę Jakubowską otrzymał spektakl "Stworzenia sceniczne" Teatru Pleciuga ze Szczecina za dostrzeżenie zjawiska kobiet w teatrze (co przed wiekami nie było takie oczywiste).
PROTOKÓŁ
Z POSIEDZENIA JURY
XXVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA
ŁOMŻA 11-14 czerwca 2014 roku
JURY w składzie:
Lucyna Kozień /przewodnicząca/
Zoran Djeric
Wiesław Hejno
Bożena Krystyna Sawicka
Halina Waszkiel
Po obejrzeniu trzynastu konkursowych przedstawień :
- „Opowieść o drzemiącym smoku” Latvia Puppet Theatre z Rygi /Łotwa/
- „Skarpety i papiloty” Wrocławskiego Teatru Lalek /Polska/
- „Pirat 07 & Królowa Miłości” Theatre Alfa z Pilzna /Czechy/
- „Don Kichot Suita” Theater des Lachens z Frankfurtu /Niemcy/
- „O chłopcu, który rysował” Bratislava Puppet Theatre /Słowacja/
- „Ukochana córka” Marie de Jongh(Tartean Teatroa) z Bilbao /Hiszpania/
- „Niedźwiedź” Kostroma Puppet Theatre /Rosja/
- „Mali czarodzieje” Varna State Puppet Theatre /Bułgaria/
- „Stworzenia sceniczne” Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina/Polska/
- „Ręce” El Patio Teatro z Logrono /Hiszpania/
- „Poczekalnia” Nordic Puppet Ambassadors z Turku /Finlandia/
- „Lenka” Białostockiego Teatru Lalek /Polska/
- „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj z Warszawy /Polska/
postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix w wysokości 4.500,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje spektakl „Don Kichot Suita” w wykonaniu Theater des Lachens z Niemiec.
Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Marcin Jarnuszkiewicz za inscenizację przedstawienia „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj z Warszawy.
Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Victor Nikonenko za scenografię do przedstawienia „Niedźwiedź” Teatru Lalek z Kostromy /Rosja/.
Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymuje Burakura za muzykę do przedstawienia „Stworzenia sceniczne” Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina.
Nagrodę zespołową w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymują: Tatyana Buldakova, Sergey Ryabinin, Dmitrii Smirnov za kreacje aktorskie w przedstawieniu „Niedźwiedź” Teatru Lalek z Kostromy /Rosja/.
Nagrodę zespołową w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymują: Julian Saenz-Lopez oraz Izaskun Fernandez za kreacje aktorskie w przedstawieniu „Ręce” El Patio Teatro z Logrono /Hiszpania/.
Nagrodę w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Redaktora Naczelnego Gazety Współczesnej w Białymstoku otrzymują twórcy przedstawienia „Opowieść o drzemiącym smoku” Łotewskiego Teatru Lalek z Rygi /Łotwa/ za sposób narracji scenicznej.
Łomża, 14 czerwca 2014 r.
Komentarze