Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera organizowany jest od 25 lat. Przewodzili mu wybitni polscy historycy od prof. Aleksandra Gieysztora, do prof. Henryka Samsonowicza i prof. Janusza Tazbira, który przewodniczy kapitule do dnia dzisiejszego. Regulamin konkursu zakłada m.in. uhonorowanie wybitnych osiągnięć z kulturoznawstwa, antropologii, pedagogiki, ludoznawstwa, kultur lokalnych, pamiętnikarstwa, archeologii, medioznawstwa, muzealnictwa, językoznawstwa, historii piśmiennictwa oraz nagrodzenie nie tylko twórców i badaczy kultury, lecz także tych, którzy działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają twórczo i pobudzająco na małe ojczyzny.
W tym roku nagrodę I stopnia otrzymał prof. dr hab. Jan Miodek z Wrocławia za szerzenie kultury języka i rozwijanie świadomości językowej Polaków. Nagroda II stopnia przypadła ks. prof. dr hab. Michałowi Marianowi Grzybowskiemu z Płocka za badania archiwalne związane z Mazowszem i twórczą współpracę ze środowiskami historycznymi. Nagrodą III stopnia uhonorowany został dr Tomasz Wiśniewski z Białegostoku za dokumentowanie i popularyzowanie tradycji wielokulturowych na Podlasiu. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Hołubecka – Zielnicowa z Wrocławia za pasję i zasługi w dokumentowaniu historii i kultury ziem pogranicza śląsko – wielkopolskiego, red. Ryszard Marut z Ciechanowa za osiągnięcia w rozwijaniu prasy regionalnej i lokalnej na Mazowszu, dr hab. Dorota K. Rembiszewska, prof. IS PAN, za badania nad gwarami Polski północno -wschodniej. Nagrodę honorową kapituła postanowiła przyznać Stanisławowi Janowi Rostworowskiemu z Warszawy za kontynuowanie badań nad historią rodu Rostworowskich i podtrzymywanie pamięci o Zygmuncie Glogerze.
Po wręczeniu nagród odbyła się konferencja naukowa pt. „Elity polskie”. Wzięli w niej udział m.in. prof. Longin Pastusiak, prof. Janusz Żarnowski, prof. Adam Czesław Dobroński. Uroczystościom towarzyszyła wystawa książek laureatów Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży oraz prezentacja książek Oficyny Wydawniczej STOPKA, połączonej z premierą książki pt. „Elity polskie”.
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA zrzesza ponad dwustu członków, przede wszystkim dziennikarzy, naukowców, działaczy kulturalnych i oświatowych. Zajmuje się głównie działalnością wydawniczą, ale jest też organem założycielskim sieci szkół w całym kraju.
źródło:UM Łomża
Komentarze