- E-wizyty w ZUS funkcjonują już od połowy października 2020 r. Codziennie wideorozmowę rezerwuje kilkaset osób w całym kraju. Klienci cenią sobie wirtualne spotkania z ekspertem z ZUS. Mogą w ten sposób załatwić większość swoich spraw związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków czy potwierdzeniem profilu PUE. W trakcie spotkań online mogą także uzyskać informacje o zasadach korzystania z tzw. tarczy antykryzysowej. Z e-wizyty mogą również skorzystać osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych. Ta forma kontaktu jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.
E-wizyty z certyfikatem jakości
Jak podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS : Wyróżnienie dla e-wizyty w ZUS to ogromny sukces. Certyfikat świadczy o jakości i wysokich standardach w prowadzonej działalności. Motywuje też do ciągłego doskonalenia się. To docenienie profesjonalizmu, zaangażowania i dążenia do świadczenia usług o najwyższej jakości. To nie pierwszy certyfikat, jaki otrzymał Zakład. Tytuł European Quality Certificate 2018 trafił do ZUS również za wdrożenie stanowiska doradcy emerytalnego.
Wystarczy smartfon z kamerką i mikrofonem
E-wizytę można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.zus.pl/e-wizyta . Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Najczęściej wybierane tematy to „Emerytury i renty krajowe” oraz ” Firmy i Pracownicy”. - Ważną wskazówką jest również to, by nie uczestniczyć w e-wizycie w miejscach publicznych, gdzie panuje duży hałas i w zasięgu kamery mogą pojawić się niepożądane osoby. Ustawmy kamerę tak, aby tło było neutralne, np. może to być ściana. Twarz powinna być również dobrze oświetlona. W e-wizycie może brać udział osoba trzecia, pod warunkiem, że jest to opiekunem faktycznym lub prawnym. Wówczas na etapie rezerwacji wideospotkania należy zaznaczyć, że będzie w nim uczestniczył także opiekun i podać jego imię i nazwisko.- wyjaśnia rzeczniczka.
Chcąc porozmawiać o indywidualnej sprawie, przygotujmy dokument tożsamości. Będzie trzeba go pokazać podczas rozmowy do kamerki. Pracownik może zadać rozmówcy dodatkowe pytania, aby uwierzytelnić swojego rozmówcę.
Szczegółowe informacje na temat e-wizyt znajdują się na stronie www.zus.pl .
Komentarze