Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:01
Reklama

Zapraszamy na film „Sybiracy” – wstęp wolny

Film dokumentalny "Sybiracy" Artura Szczubełka to oddolne narracje ludzi, którzy przeżyli koszmar zesłania na Syberię. Na projekcję dokumentu oraz spotkanie z reżyserem i bohaterami dzieła zaprasza PWSIiP w Łomży. Seans filmowy będzie połączony z prelekcją historyka dr hab. Krzysztofa Sychowicza,
Zapraszamy na film „Sybiracy” – wstęp wolny

Film dokumentalny "Sybiracy" Artura Szczubełka to oddolne narracje ludzi, którzy przeżyli koszmar zesłania na Syberię. Na projekcję dokumentu oraz spotkanie z reżyserem i bohaterami dzieła zaprasza PWSIiP w Łomży. Seans filmowy będzie połączony z prelekcją historyka dr hab. Krzysztofa Sychowicza, prof. PWSIiP, który opowie o historycznych kulisach tragicznych wydarzeń sprzed siedemdziesięciu pięciu lat.

–Do najbardziej masowych i spektakularnych aktów terroru sowieckiego należały deportacje. Łomot do drzwi późną nocą lub nad ranem, wtargnięcie z krzykiem uzbrojonych funkcjonariuszy, nierzadko szczegółowa rewizja domu i obejścia, oznaczały zaledwie początek gehenny dla kolejnej grupy Polaków. Wyrwani w środku nocy i zastraszeni, w pośpiechu zabierali ze sobą jedynie to, co było pod ręką, trochę odzieży i żywności – przypomina dr hab. Krzysztof Sychowicz.

Agresja sowiecka na Polskę rozpoczęła się 17 września 1939 r. i zapoczątkowała wieloletni okres represji wobec polskiego społeczeństwa. Jednostki Armii Czerwonej zajęły Rajgród, Grajewo, Sokoły, Wysokie Mazowieckie, a 29 września 1939 r. wkroczyły do Łomży.

- Szerzący ideologię „dobrobytu i równości” Sowieci już w pierwszych tygodniach dopuścili się rozkradania majątku państwowego i prywatnego, gwałtów, mordów i pobić, zwłaszcza na osadnikach, ziemianach, przedstawicielach władz. Później nadszedł czas masowych deportacji. Na zarekwirowanych saniach i furmankach, podczas pierwszej deportacji 10 lutego 1940 r. i przy mrozie -40. C, dowożono zesłańców do stacji kolejowych. Do każdego z wagonów ładowano nierzadko nawet pięćdziesiąt osób. I rozpoczynała się podróż w nieznane, często trwająca dwa lub cztery tygodnie – mówi dr hab. Krzysztof Sychowicz.

 

Kolejne wywózki miały miejsce: 13 kwietnia 1940 r., 29 czerwca 1940 r. i 20 czerwca 1941 r. W sumie cztery masowe deportacje objęły nie mniej niż 345 tys. obywateli polskich, którzy zostali wywiezieni w najbardziej odległe krańce państwa sowieckiego, gdzie niejednokrotnie byli zmuszani do niewolniczej pracy.W filmie „Sybiracy” o swoich przeżyciach opowiadają Irena Boryszewska (Sybiraczka z Łomży), Danuta Pieńkowska (Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Łomży) oraz pan Jan Truszkowski (autor książki „Wstawaj, na Sybir nas wywożą”).


- Pomysłodawcą ekranizacji jest Henryk Felter, którego matka również została wywieziona na nieludzką ziemię. Realizacja projektu trwała ponad cztery miesiące, a nasz budżet był bardzo skromny i bez pomocy osób trzecich nie udałoby się dokumentu zrealizować – wspomina Artur Szczubełek, reżyser.

 

W pracach nad promocją filmu pomogli m.in.: fotografka Edyta Wysmułek i specjalista od public relations Dawid Sokołowski. Już 19 maja o godz. 12.00 PWSIiP w Łomży zaprasza na projekcję dokumentu „Sybiracy”. Seans filmowy będzie połączony z prelekcją historyka dr hab. Krzysztofa Sychowicza, prof. PWSIiP oraz z rozmową z bohaterami dokumentu.

 

19 maja 2015 r. - projekcja filmu „Sybiracy”

Godzina: 12.00 – 14.00

 PWSIiP, aula 315, ul. Akademicka 14

Organizator: PWSIiP w Łomży

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama