Co najmniej dwóch statuetek Pegaza zabrakło, aby w pełni uhonorować wydarzenia 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży. Powinni je dostać mieszkańcy Łomży oraz Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora wraz ze współpracownikami.
Podziękowania dla Łomży za urok i atmosferę oraz dla mieszkańców miasta za życzliwość, zainteresowanie i pomoc były bowiem najczęstszym motywem wystąpień laureatów festiwalowych nagród. Równie wiele komplementów i gratulacji spłynęło na dyrektora Jarosława Antoniuka za perfekcyjną organizację wydarzenia z udziałem kilkunastu zespołów biorących udział w konkursie i jeszcze kilku pozakonkursowych, na pracowników teatru, którzy pracowali nad przygotowaniami i opiekowali się gośćmi, na wolontariuszy, tłumaczy, wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu "Walizki".
Dyrektor TLiA zrewanżował się zagranicznym (krajowi, w większości, wyjechali przed finałem) zespołom podziękowaniami za...
- Emocje, życie i koloryt, który wnieśliście do naszego miasta i który już tu zostanie - powiedział.
Festiwal był także sukcesem artystycznym.
- Mieliśmy przyjemność poznać spektakle wyłącznie dobre i bardzo dobre - podkreślił Jarosław Antoniuk.
W pełni jego zdanie podzielił przewodniczący jury Romuald Wicza-Pokojski.
- Były to szczególne dni. Wiele dyskutowaliśmy o teatrze, gdzie się znajduje, ale w sprawie werdyktu byliśmy już zgodni - stwierdził.
Zastępca prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, której przypadł zaszczyt zamknięcia 28. edycji festiwalu, również nie szczędziła podziękowań dla organizatorów i uczestników Walizki. zapowiedziała także - przy licznych świadkach - nagrodę dla dyrektora Jarosława Antoniuka.
Fragmenty protokołu sporządzonego przez jurorów festiwalu.
JURY 28. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA w Łomży, w składzie: Romuald Wicza – Pokojski /przewodniczący/, Pavel Hubička, Bożena Krystyna Sawicka, Janusz R. Kowalczyk, Henryk Izydor Rogacki
postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix w wysokości 3.500,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego dla przedstawienia „Magia folkloru” State Puppet Theatre Stara Zagora (Bułgaria).
Nagrodę w wysokości 2.000 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Pawła Aignera za reżyserię przedstawienia „Na Arce o ósmej” Teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Zarząd Województwa Podlaskiego dla Jana Polivki za scenografię do przedstawienia „Po sznurku” Wrocławskiego Teatru Lalek.
Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży dla Piotra Nazaruka za muzykę do przedstawienia „A niech to gęś kopnie” Teatru Animacji w Poznaniu.
Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymuje dla zespołu Cirque du Slay (Niemcy) za przedstawienie „Kobieta w wilczym brzuchu”.
Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego dla Marion Belot za rolę w przedstawieniu „Wszechobecne zwierzęta” Collectif 23H50 (Francja).
Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Redaktora Naczelnego „Gazety Współczesnej” w Białymstoku dla Omaar Alvareza za kreację w przedstawieniu „Dzielny ołowiany żołnierz” Omar Alvarez Titeres (Argentyna).
Wyróżnienie dla Husama Abede za oryginalny koncept artystyczny przedstawienia „Spokojne życie” Dafa Puppet Theatre (Jordania/Czechy).
Jury pragnie podziękować Dyrekcji i Zespołowi Teatru Lalki i Aktora w Łomży za perfekcyjną organizację festiwalu oraz różnorodny i bogaty program 28 edycji.
fot. Józef Babiel
Komentarze